" JAKI  KOMPUTER  i  JAKI   PROGRAM   KOMPUTEROWY ? "               JAKI  KOMPUTER ?

               Pytanie to może wydawać się trywialnym , lecz zapewniam, że ma ono w tym przypadku swoje uzasadnienie. Ogólnie w odpowiedzi na to pytanie, powinno się powiedzieć najlepszy bo grafika stawia takie wymagania. Lecz opierając się na własnym doświadczeniu, oraz dostępnej mi literaturze * [ 1 ] najistotniejszymi elementami komputera, tymi, które decydują o jakości obrazu są: 1. - karta graficzna, lub karta akwizycji, oraz 2. - jakość monitora. Procesor oraz ilość pamięci RAM też jest ważna bo decyduje o szybkości przetwarzania danych w komputerze, lecz gdy problem dotyczy tych spraw najkorzystniej jest zasięgnąć opinię u informatyka.

               Karta graficzna - Wybór tej najodpowiedniejszej także jest problemem, z tego samego powodu co wybór odpowiedniego komputera. W poszukiwaniu tej najdoskonalszej testowałem kilka kart, a pozostałem przy karcie Matrox Millenium G - 400.

               Monitor - Do parametrów, które mają decydujący wpływ na jakość obserwowanego obrazu, na ekranie monitora należą: wielkość plamki, rozdzielczość, i częstotliwość odświeżania;  - i temu zagadnieniu poświęcę kilka następnych zdań.

               Wielkość plamki monitora - to najważniejsza informacja o rozmiarach najmniejszych detali jakie monitor jest w stanie wyświetlić. W rzeczywistości wartość ta określa odległość pomiędzy dwoma najbliżej położonymi punktami obrazu. Plamka o rozmiarze 0,28 mm oznacza, że dwa punkty położone są od siebie w odległości 0,28 mm. Zatem w praktyce im mniejsza plamka tym doskonalszy obraz. Są monitory, których plamka wynosi 0,21 mm ; kineskop mojego monitora posiada plamkę 0,24 mm.

               Rozdzielczość - jest wykładnikiem ostrości obrazu i uzależniona jest od jakości karty graficznej. Określając ją, podajemy liczbę pikseli w pionie i w poziomie. Nie należy mylić tego parametru z liczbą pionowych i poziomych punktów ekranu. Jeden piksel wyświetlany w danej rozdzielczości może składać się z kilku świecących punktów ekranu. Zwiększając rozdzielczość zmniejszamy jednocześnie liczbę punktów tworzących jeden piksel.

               W standardowym trybie VGA karta graficzna generuje obraz o wielkości 640 x 480 pikseli. W trybach SVGA możliwe są wyższe rozdzielczości, np. 800 x 60, 1024 x 768, 1280 x 1024 itd. Ważna jest maksymalna dopuszczalna rozdzielczość, która zależy nie tylko od jakości kineskopu monitora, ale też od możliwości zastosowanych w monitorze układów elektronicznych. W przypadku monitorów 15 - calowych wartość ta wynosi 1024 x 768 lub 1280 x 1024 piksele, 17 - calowych - 1280 x 1024 lub 1600 x 1200 pikseli.

               Ponieważ rozmiary ekranu pozostają stałe, w wyższej rozdzielczości obraz jest nie tylko ostrzejszy, ale można także wyświetlić większą jego część. Jest to oczywista zaleta dla osób pracujących z aplikacjami graficznymi, do których należą w tym wypadku komputerowe zdjęcia tęczówek. Wadę stanowią natomiast małe rozmiary ikon, menu i czcionek oraz zwiększone wymagania dotyczące karty graficznej ( pamięć, szybkość ). Pierwszej można zapobiec w prosty sposób tj. kupując duży 17 , 19 lub 21-calowy monitor, drugiej - wymienić kartę.

                Częstotliwość odświeżania - zwana również częstotliwością odchylenia pionowego, określa, jak często obraz jest wyświetlany ( odświeżany ). Miarą częstotliwości są herce (Hz). Im jest wyższa, w przypadku monitorów, tym lepiej, oznacza to bowiem mniejsze mruganie obrazu. Powszechnie przyjmuje się, że wartość 72 Hz (według niektórych źródeł 75 Hz) stanowi ergonomiczne minimum, poniżej którego migotanie ekranu staje się zauważalne i dokuczliwe.

                Mój monitor to CTX 17 calowy z kineskopem płaskim Trinitron, o plamce 0,24 mm. przy optymalnej częstotliwości odświeżania.

               JAKI  PROGRAM  KOMPUTEROWY  ?

               Program komputerowy, to kolejna poprzeczka którą należy przeskoczyć. Testowałem różne, i najlepszym do tego celu jest program o nazwie "LUCIA G". Jest to profesjonalny program służący do analizy obrazu. Posiadam wersję Demo tego programu, i poznałem jego możliwości lecz znowu problemem są wysokie koszty zakupu. Firma PRECOPTIC Co. o której wspomniałem wcześniej proponowała swego czasu cenę 4.368 DM, lecz to jeszcze jest zbyt wygórowana cena jak na moje możliwości. Dlatego ja do analizy obrazu używam dwa programy graficzne:   1. Adobe Photoshop 5,0  i   2. Paint Shop Pro 6.0, i możliwościach przystosowania tych programów w Irydologii prezentuję poniżej.___________________________________

[ 1 ] - ENTER - Nr.3/99 strona 042

Do  początku   strony  głównej :