APARATURA   DIAGNOSTYCZNA
               Podstawowym urządzeniem dla Irydodiagnostyki jest Irydoskop lub Lampa  szczelinowa  z zamontowaną kamerą cyfrową "CCD", jak np. na zdjęciu poniżej.

Rozmiar: 32484 bajtów

Zdjęcie  nr. 1   Irydoskop z zamontowaną kamerą CCD.

               Na zdjęciu nr. 1 prezentuję mój irydoskop z zamontowaną kamerą CCD. Jest to irydoskop optyczny, do którego w miejsce lewego okularu została zamontowana kamera CCD. Kamerę zamontowała Firma PRECOPTIC Co. Medical & Instruments w Warszawie. Na zdjęciu tym widać też miernik natężenia prądu, który umożliwia wykonanie zdjęć zawsze w tych samych warunkach oświetlenia tęczówki.

               Myślę, że jeszcze w tym miejscu należy poświęcić kilka słów tzw. karcie akwizycji. Karta akwizycji - jest to ("urządzenie elektroniczne"), karta za pomocą, której istnieje możliwość podłączenie kamery CCD do komputera. Umożliwia ona wczytanie kolorowego obrazu do pamięci komputera i wyświetlenie go na monitorze, jest jednocześnie kartą grafiki dlatego nie potrzebuje dodatkowych układów, w postaci karty graficznej. U nas w kraju Firma PRECOPTIC Co. Medical & Instruments z Warszawy, proponuje do tego celu kartę akwizycji obrazu i grafiki PCI MATROX COMET. Karta te,być może jest doskonałą, lecz ja jej nie posiadam z uwagi na wysoki jej koszt, ( cena z 1997 roku = 2000,- DM ). Zamiast tej w moim komputerze mam zainstalowaną kartę TV Tritan Technology CPH033. Jest to karta telewizyjna, jedna z nielicznych wyposażona w cyfrowe wejście dla kamery CCD. Co prawda w/g testów czasopisma CHIP z czerwca 1999 r. nie jest to karta najlepsza, ale dostępna cenowo, gdyż kosztuje około 400 zł.

               Miejsce irydoskopu może zastąpić doskonała do tego celu "Lampa szczelinowa" np. FS-3 Firmy Nikon, ( zdjęcie poniżej ) lecz koszt jej przekracza jak na razie moje możliwości finansowe. W lampie tej możliwe jest nie tylko oglądanie całej powierzchni tęczówki, ale także poszczególne jej fragmenty, co ma wielkie znaczenie przy ocenie morfologicznej spoistości tkanki.

Rozmiar: 32851 bajtów

Zdjęcie  nr. 2   Lampa  szczelinowa FS-3

               Dysponując zatem takim zestawem urządzeń możemy przystąpić teraz do zapisywania obrazu tęczówki oka. Jednak przy wykonywaniu zdjęć tęczówek za pomocą irydoskopu, by zdjęcia były porównywalne wskazane jest bezwzględnie przestrzeganie następujących zasad:

               1. zachowanie zawsze tej samej wartości numerycznej przesłony, lub zawsze tej samej wartości natężenia światła. Ponieważ mój irydoskop nie posiada przesłony, dlatego byłem zmuszony zainstalować miernik natężenia prądu.

               2. zachowanie zawsze tej samej długości fali światła oświetlającego tęczówkę, jeśli lampa oświetlająca tęczówkę posiada filtr, należy już stale używać tego samego filtru.

               3. pouczenie pacjenta, by ten podczas wykonywania zdjęcia, zawsze spoglądał w ten sam punkt odpowiednio zaznaczony na irydoskopie.

               Przestrzeganie tych zasad sprawia, że każde zdjęcie wykonane w dowolnym czasie staje się zdjęciem porównywalnym, a błąd pomiaru przy zastosowaniu densytometru wg moich obliczeń wynosi od 3 do 5 %.

Do  początku   strony  głównej :